Soru Bilgisayarınızda Anti-Virüs yazılımı kullanıyor musunuz ?

Bilgisayarınızda Anti-Virüs yazılımı kullanıyor musunuz ?

• Evet

Kullanılan: 6 66.7%
  • Hayır

Kullanılan: 3 33.3%
  • Lazım olduğunda kurarım

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    9

Bloodin

Çiçeği burnunda
Kullanıyorum hocam, ben 1988'den beri bilgisayarla içli dışlıyım, yeni çıkan işletim sistemlerine filan çok hızlı şekilde adapte olurum ve bilgisayara nasıl ve nereden ne bulaşabileceğini de az çok bilirim, kendi kendime deneyler yaptım, antivirüssüz ve temiz kullanmaya çalıştığımda neler oluyor diye, 4 ay boyunca internete bağlı bilgisayarımı antivirüssüz ve temiz kullandım, dışarıdan flash bile takmadım, olabilecek en yüksek dikkati verdim, 4 ay sonra antivirüs yükleyip tarattığımda 7 farklı virüsle karşılaştım ki bunların 3 tanesi tehlikeli virüslerdi, o zaman anladım ki bir bilgisayar internete bağlı ise dünyanın en dikkatli kullanıcısı da olsanız virüs bulaşır. Bu yüzden o günden beri antivirüs bilgisayarımdan eksik olmamıştır, tabi bir gerçeği de atlamayalım; paralı antivirüs kullanmam, korsan antivirüs ASLA kullanmam!!! Duruma göre Avast, Panda veya AVG'nin ücretsiz sürümlerini kullanırım. Antivirüs olarak ücretlilerle aynı işi görüyor, sadece ara sıra "Bak ücretlimiz de var haaa" diye reklam çıkarıyorlar o kadar :)

roosphx

Yönetici
Yönetici
Kaç senedir bilgisayar kullanırım bir kere bile antivirüs kullanmadım. Bi ara heves edip gazeteden kuponla mı ne Kaspersky'ın ücretli sürümünün cdsini almıştım 1 senelik kurdum 2-3 saat olmadı beni kısıtladığını farkedince sildim bilgisayarıma başka virüs programı girmedi bile hiç de virüs falan bulaştırmadım benim kullandığım bilgisayara virüs bulaşmaz. Şuan Windows 10 kullanıyorum defenderi bile köküne kadar kapattım.

DRTOLGA

Teknoloji Profesyoneli
Yönetici
Kaç senedir bilgisayar kullanırım bir kere bile antivirüs kullanmadım. Bi ara heves edip gazeteden kuponla mı ne Kaspersky'ın ücretli sürümünün cdsini almıştım 1 senelik kurdum 2-3 saat olmadı beni kısıtladığını farkedince sildim bilgisayarıma başka virüs programı girmedi bile hiç de virüs falan bulaştırmadım benim kullandığım bilgisayara virüs bulaşmaz. Şuan Windows 10 kullanıyorum defenderi bile köküne kadar kapattım.
Çok iddialı konuşuyorsun. :)

Bloodin

Çiçeği burnunda
İnanılmaz derecede yanlış bir düşünce, internete bağlı olan TÜM bilgisayarlar korumadığı sürece üzerinde HİÇBİR ŞEY YAPILMASA BİLE saldırılardan dolayı virüs kapar, sakın "bana kim niye saldırsın" demeyin, hackerların tamamı sizin Hollywood filmlerinde gördüğünüz şirketlerle, devletlerle uğraşan gözlüklü, süper hızlı ve bilgili insanlar değiller, hatta %1'ini bile bunlar teşkil etmez, hackerların tamamına yakını (%95'ten yükseği) internette rastgele bilgisayarlara saldırı düzenleyen, profesyonel olmayan insanlardır ve herhangi bir bilgisayar internete bağlandıktan SADECE 7 DAKİKA SONRA görülebilir ve saldırılabilir hale gelir.

Bu siber savunma ile ilgili eğitimlerde verilen İLK DERS'tir.

roosphx

Yönetici
Yönetici
İnanılmaz derecede yanlış bir düşünce, internete bağlı olan TÜM bilgisayarlar korumadığı sürece üzerinde HİÇBİR ŞEY YAPILMASA BİLE saldırılardan dolayı virüs kapar, sakın "bana kim niye saldırsın" demeyin, hackerların tamamı sizin Hollywood filmlerinde gördüğünüz şirketlerle, devletlerle uğraşan gözlüklü, süper hızlı ve bilgili insanlar değiller, hatta %1'ini bile bunlar teşkil etmez, hackerların tamamına yakını (%95'ten yükseği) internette rastgele bilgisayarlara saldırı düzenleyen, profesyonel olmayan insanlardır ve herhangi bir bilgisayar internete bağlandıktan SADECE 7 DAKİKA SONRA görülebilir ve saldırılabilir hale gelir.

Bu siber savunma ile ilgili eğitimlerde verilen İLK DERS'tir.
Bu zamana kadar neden kapmadı veya neden kapmıyor öyleyse?

Bloodin

Çiçeği burnunda
Kapanmak mı? Virüsün bilgisayarı kapattığını mı düşünüyorsunuz? Birçok virüs çalıştığını çaktırmaz bile, profesyonel zararlı yazılımların amacı çaktırmadan bilgilerinizi çalmaktır, bilgisayarı yavaşlatmak, kapatmak veya bozmak değil...

Edit: Açken foruma cevap yazmamak gerekiyormuş, "kapmadı"yı "kapanmadı" okumuşum, bir altta DRTOLGA güzel şekilde cevap vermiş zaten, edite gerek kalmamış :)

Son düzenleme:

DRTOLGA

Teknoloji Profesyoneli
Yönetici
Kapmadığı bilemezsin ki :), Antivirüs kullanmamak internete girmemeyi gerektirir.
Bir çok virüs farklı tarza çalışır. Taş gibi çalışan bilgisayarından birgün değerli eşyalarının olduğu hesabın soyulur bu keyloggerdır, Malware leri neredeyse hiçbir antivirüs programı bile görmez bilgisayarda çok gizli çalışırlar hele ram üzerinden kendine tampon bellek ayırıp işlemlerde gözükmeyen veya herhangi bir sistem işlemi üzerinde yaşayan asalaklar var. Windows kullanıyorsan antivirüs muhakkak olacak, Ubuntu kullanıyorsan çok ihtiyacın olmayabilir çünkü piyasada ki virüslerin yüzde 99 u windows içindir.