En İyi Fotoğraf Çekimi ve Video Paketi Hangi Akıllı Telefonda?

DRTOLGA

Teknoloji Profesyoneli
Yönetici
#1

İyi günler arkadaşlar bugün genel hatlarıyla Telefon Fotoğrafçılığında hangi marka neler sunuyor ona göz atacağız. Öncelikle kıyasla yaptığım şartlar ve siteden bahsedeceğim, GsmArena sitesi her cihazı aynı şartlar ortamında kapalı bir mekanda ISO 12233 Tablosu, İyi ışık ve düşük ışık performansında aynı senaryo da Otomatik Modda Test eder. İsterseniz 12,8 MP gibi croplu aynı açıdan bakmanıza da olanak sağlar.

ISO 12233 Tablosu, Uluslararası Standartizasyon Kuruluşunun, elektronik fotoğraf makinelerinin çözünürlüğünü ve SFR ölçüm yöntemlerini belirleyen, Dijital veri veya analog video sinyalleri veren hem siyah beyaz hem de renkli kameraların ölçümüne uygulananabilenecek olarak geliştirdiği bir tablodur.

Kriter olarak alınan cihazlar Huawei Mate 20 Pro, Sony Xperia XZ2 Premium, Google Pixel 3/3XL, Sony Xperia XZ3, Iphone Xs Max

Galaxy Note 9 ise video paketi iyi olmasına rağmen fotoğrafta rakiplerinin altında kalıyor ve video ve fotoğraf olarak bakıldığında toplamda ortalama olarak bu modellerin altında kalıyor. Bu yüzden ölçüm listesine girmiyor.

ISO 12233 Tablosu

ISO 12233 tablosuna bakıldığında genel olarak Mate 20 Pronun eziciliği gözüküyor. Keskin hatlar, düşük distorsiyon, düşük noise, ortalama renk cevabı görüyoruz. Tablonun eksikliği ise üst üste binmiş görüntülerin veya dokulu yapıların veya 3boyutlu işçiliği bulunan bir objenin bulunmaması bu yüzden algı olarak Huawei en iyisi gibi duruyor. Beyaz da Mate 20 Pro da açık sarı kıvamda gözüküyor. Sony ise detay için taviz vererek gürültü/noise riskini göze alıyor. Ancak daha gerçekçi renkler ve detay sunduğu su götürmez. Benim burada en beğendiğim(Daha doğrusu genele hitap eden) 2 li Iphone Xs Max Ve Google Pixel 3 Ailesi oldu,

Biraz detaya inmek gerekirse HUAWEI tüm telefonlarında, Noise/Gürültü azaltmak için, Fotoğrafçılıkta Parlaklık diye adlandırılan yazılımsal düzenleme ile Parlaklığı tavan yapmış, Tüm noise gürültünün yok olduğu detayın ve detay keskinliğininde yok olduğu yazılımsal bir paket sunuyor. Ayrıca sebebini bilmediğim bir sebebten beyazı sarıya çalıyor. Az miktarda Google Pixel 3 ailesinde de sarıya çalıyor. Apple ise ortalama olarak en ideal paketi sunuyor. Sony ise detay için, detay keskinliğinden biraz taviz veriyor gürültü artıyor. Apple/Google ise orta yolu buluyor.

İyi Işık Performansı

İyi Işık performansında ise Genel olarak hatlara bakınca HUAWEI in Keskinliği ve 40 MP çözünürlüklü kamerası ilk bakışta kendine alıyor. BENİM BURADA EN İYİSİ DİYOR. Google Pixel 3/3XL ailesi ise EMİN MİSİN? diye soruyor. İlk bakışta 2 si arasından seçim yapmak zor oluyor. Detaya inince ise ikisininde iyi olduğu farklı noktalar var. Huawei için Makro fotoğrafçılığı öne çıkıyor. Google ise Genel hatlarıyla daha iyi ve orta uzak çekimlerde daha iyisini vaad ediyor. Daha koyu ve canlı tonlar keskinliğe rağmen daha fazla detay sunuyor. Portre modunda ise her marka birbirinden iyi. HUAWEI için söyleyeceğim eksikliklerim sürekli bir ışık algısı peşinde ışık algılamak istiyor. Bu ise zararına oluyor. Siyah düz zeminlerde parlama ve karşıt ışık yansıması oluşturuyor. Hiç gerekmediği anlarda ortaya çıkıyor. Zaten cihaz buradan "BENİM DİNAMİK ARALIĞIM İYİ DEĞİL." diye göz kırpmış oluyor.

Düşük Işık Performansı

Buraya geldiğimizde ise Sony Xperia XZ2P/XZ3 Kendi aralarında da belirgin farklılıklar bulunmasına rağmen rakiplerini gerçekten eziyor. Google Pixel 3 Ailesi Düşük ışıkla öne çıktığı söylense de ciddi eksiklikler söz konusu denildiği gibi değil. Sony den sonra EN iyi başarım kesinlikle Apple da ancak üstte Google Pixel 3/3XL ailesinde iyi ışık altında söylediğimiz beyazın sarılaşması, 28Lux düşük ışık altında Apple da gözüküyor. Detay, Detay Keskinliği, Düşük gürültü, renk doğruluğu hepsi Sony de Öne çıkıyor. XZ2 Premium ile XZ3 arasında ki genel farksa Beyaz dengesi ve aydınlık seviyesi(Pozlama telafisi) 1 kademe daha açık fotoğraflar ortaya sunması bu bazen daha iyi bazense daha eksik sonuçlar ortaya çıkarıyor.

Düşük ışıkta BU MODELLER ARASINDA en kötüsü ise Huawei, gürültü azaltmak için tüm detayı öldürmüş keskinlik kalmamış fotoğraflar sunuyor.

Video kısmına gelirsek

Burada her Apple,Sony,Google hepsi iyi denecek seviyede, Huawei ise Dinamik aralığının düşüklüğü ve video işleme konusunda ki yetersizlikleriyle göz önünde seyrettiğim videolarda sıkça netleme sıkıntısı, tek tonluluk, detay azalması, ciddi anlamda sallanma ve croplu videolar çekme, hareketli çekimde görüntünün kesik kesik gelmesi gibi sorunlar ortaya çıkıyor.

Sony ise dinamik aralığı çok fazla olması ışıkta mümkün olduğunca az patlama yapması ve iyi stabilizasyon yüksek keskinlikle gerçek bir video deneyimi ortaya koyuyor. Arkasına İse Xs Max/Pixel3Ailesi arasında kalarak, Apple ı video işleme yetenekleri sebebiyle bir üstte koyuyorum.

Şahsi görüşüm ülkemizde ve dünya da Influencer/Infuser denen editör grubunun marka ortaklıklarından dolayı istedikleri markayı yere göre sığdıramayıp, istemedikleri para almadıkları markayı yerden yere vuruyorlar ve bunların fan kitlesi firmaların, paralı adamları sürekli insanlara bir ürünü hypelayıp, o ürünü aldırmaya sürekli algıyla o ürünü sattırmaya çalışıyorlar. Bunu bazısıda ücret karşılığı almadan ya Sevdiği editörün reklam bütçesi ve çalışma prensibini gözetmeden o övüyor diye övüyor ya da yine para almadan bir şeyin FANATİĞİ taraftarı olmak bir yere bağlı olmak için övüyor.

Bu konuda iyi anlamda takip edilesi en iyi 2 Türk Sitesi Teknoseyir ve HardwarePlus olarak görüyorum. Diğer firmalar tamamiyle reklam aracı olduklarını gösteriyor. Buna sektörün en büyüğü olan ve 15 yıldır takip ettiğim Donanımhaber de dahil. Yanlış anlaşılmasın sektör tüm dünyada bu şekilde dönüyor. İncelemek isteyenler P20 Pro ve Mate 20 Pro videolarına bakabilir. Övme Videoları

Kamera için hangi cihazı alırdın sorusuna ise cevabım

Günümüz koşullarında birçok cihaz İyi ışık koşulları altında iyi fotoğraf çekiyor. Önemli olan Düşük ışık performansı ve Video performansı, ve burada Sony Xperia lar daha sonra ise Apple/Google Öne çıkıyor.

Eğer Ülkemizde Sony olsaydı Sony alırdım. Aynı Şekilde Google da ülkemizde yok.

Ayrıca Huawei 40MP çözünürlüğe sahip olduğu için uzak fotoğraflarda Instagram fotoğrafçılığı dediğimiz fotoğrafçılıkta çok daha iyi şeyler vaad edebilir. Ancak video kısmı ve düşük ışık kısmı çok zayıf.

Geriye Huawei ve Apple kalıyor. Bu da akla öncelikle IOS mu Android mi sorusunu getiriyor. Cevaba göre Hangi ürününde seçileceği belli oluyor.

Sıralamam ise şöyle

Fotoğraf(Genel kitle için) İyi Işık

1.Apple/Google
2.Huawei
3.Sony

Fotoğraf(Pro kitle için – Tripod kullanacak, Çektiği fotoğrafı düzenleyecek veya detaydan taviz vermeyenler için )

1.Sony
2.Apple/Google
3.Huawei

Fotoğraf Düşük Işık

1.Sony
2.Apple
3.Google
4.Huawei

Video Her anlamda İyi Işık Düşük Işık

1.Sony
2.Apple
3.Google
4.Huawei

Fiyatı gözetilmeksizin En iyi kamera(Fotoğraf+Video) Paketi

1.Sony
2.Apple
3.Google
4.Huawei

Bu içerik GsmArena Photo Compare Tool https://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=1 ve yerli yabancı birçok inceleme ve video izlenerek hazırlanmıştır. Mümkün olduğunca kıyaslamalı videolara bakılmıştır. Teker teker Fotoğraflar ve videolar detaylıca analiz edilmiştir.

Burada ki Sıralamalar YALNIZCA KAMERA üzerinden yapılmıştır. TASARIM DİLİ vs göz önünde bulundurulmamıştır.

Ülkemizde ise en mantıklı inceleme TeknoSeyir ve HardwarePlus tarafında geldi onlara da göz atabilirsiniz.

TeknoSeyir


HardwarePlus


En azından bazıları gibi donup kasan kare kare gelen videosunu övmediler, Uzun Pozlamasını Yeni bir teknoloji gibi lanse etmediler. Bu dediğim firmalarda şu an ne kadar tarafsıza yakın olsalarda Teknoloji siteleri oldukları ve sponsorlar reklamlarla hayatta kaldıklarını göz önünde bulundurarak daha sonrasının ne olacağını bilemeyeceğimizi söylerek tüm arkadaşlarımıza hayırlı günler diliyorum. :) İsteyen arkadaşlar Masaüstünden veya masaüstü modunu açarak GsmArena Fotoğraf Kıyaslama Aracını kullanabilir.

Paylaşımım üzerine hangi cihazların hangi sahnelerde daha başarılı olduğunu görmeniz adına ufak bir arşiv + tuşuna basarak yakınlaştırabilirsiniz siz biraz bekledikten sonra, çözünürlük tekrar işlenecek google drive flickr kadar başarılı değil, Fotoğraf gösterme konusunda.

https://drive.google.com/open?id=1LBE2kfRuP6hsKWty_mBOKUJ17cTfv34u

Sony Xperia Ailesi Gece çekiminde çok daha başarılı rakiplerine kıyasla, Zayıf kaldığı taraf Optik Görüntü Sabitleyicisi bulunmadığı için titreşime karşı toleransı rakiplerinden az titremezse her koşulda en iyi fotoğrafı çekebilir ancak bu gerçek olarak mümkün değil. Uzak manzara fotoğraflarında hareketli objelerin yaprakların olduğu yerlerde zayıf kalıyor. İşin içine düşük ışık girdiğinde ise en iyisi oluyor. Firma OIS koymama inadından vazgeçmeli.

Google Pixel 3/3XL ise her koşulda çok dengeli bir yapı sergiliyor ve uzak manzara fotoğraflarında dünde dediğim gibi en iyisi.(Fotoğrafta hiç üzülmemek isteyenin tercihi, çünkü Sony de gece çekimi detay keskinlik en iyisi de olsa senaryoların en az 10 da 1 lik kısmında stabilizasyon önem arz ediyor. Google da ise riske girmeden iyi fotoğraflar çekebiliyorsunuz.)

Huawei ve Apple a gerektiğince değindim. Mate 20 Pro, P20 Pro, Pixel 3, Xperia XZ3 kıyaslamalı örneklerine üstteki linkten ulaşabilirsiniz. Arkadaşlar fotoğrafları doğru bir şekilde görmek istiyorsanız telefondan/tabletten değil Bilgisayardan bakmanız lazım. Firmaların görüntü geliştirme modları kontrast vb tüm ayarlarla oynar telefondan bakarsanız yanılırsınız. Aynı şekilde OLED teknolojisi de hatalı sonuç oluşturabilir.

500 e yakın veya daha fazla fotoğraf inceledim bunların birçoğu kıyaslamalı fotoğraf örnekleriydi onlarca video kıyaslamalı/kıyaslamasız video seyrederek bunları yazdım.
Son olarak demem gereken, asla firmaların veya editörlerin dediklerine değil. Ham çekilmiş aynı veya benzer senaryo da çekilmiş fotoğraflara bakın kıyaslamalı videolara önem verin.
ŞU AN Kİ HİÇBİR SOC(Kirin980,SD845,Exynos 9810,Apple A12) 2 KAMERADAN FAZLASINI BİRLİKTE ÇALIŞTIRAMAZ. Hiçbirinin desteği yok. 3 Kameralı Huawei de alsanız, 4 Kameralı Samsungta alsanız ancak 2 kamera birlikte çalışır ve 2. Kameranın aynı fotoğrafta detayı arttırdığı söylenir. Detaydan kasıt, renk(kontrast,hue,value,chroma) ve derinlik algısıdır. Başka bir şey değildir. Ve derinlik algısı harici renk değişkenleri tek kamera ile de verilebilir. Ayrıca çift objektifli makineler görüntü de bozulmaya sebep olduğunda Dijital ve profesyonel fotoğrafçılıkta terkedilmiştir. Sınırlı kullanım alanları vardır ve maliyeti arttırır. Telefon sektöründe ise şuan 3 kamerası olan 2 kamerası olandan, 4 Kamerası olan olan 3 kamerası olandan iyidir gibi pompalanan bir argüman var.

Kamera da dikkat edilmesi gerekenler

ALGORİTMA
Cpu/Gpu ünitesi
ISP/DSP ünitesi
Sensör ve sensör büyüklüğü
Varsa Sensör Harici Görüntü İşleme birimi (BIONZ)
Nand türü
Kamera nın diyaframı(Aperture), büyüklüğü, lens teknolojisi
Pixel Büyüklüğü(Tekil Pixel boyutu)
Pixel Yoğunluğu
Pixel Aralığı(Pixel Pitch- En düşük Pixel aralığı da Sony de, Düşük olması keskinliğin yüksek olmasına olanak sağlar.)
OIS ve EIS
ve Objektifin size sunduğun optik focus gibi özelliklerdir.

MegaPixel Kavramı artık Yalnızca BASKI alacak kişiler veya Photoshopta uzun oynamalar yapacak kişiler için önemlidir. Pixel aralığı, yoğunluğu ve büyüklüğü ise küçük boyutlu fotoğraflarda bile harika işler detaylar ve keskinlik yakalamanızı sağlar. ANCAK Telefonlarda En önemli şey Algoritma ve Firmanın o sensörü ve objektifi ne kadar kullanabildiğidir. Bu yüzden Teknik detaylara bakılıp şunun diyaframı daha düşük bunun ki daha yüksek o zaman düşük olan daha iyi diye düşünmek Genel kanı olarak doğru olsa da hataya götürebilir bu yüzden denemeden görmeden yorum yapmak çok doğru değildir.

AYRICA ARKADAŞLAR Son Dönemde Huawei n bayrak taşıyıcılığını yaptığı ve diğer firmaları arkasından sürüklediği Augmented Reality(AR) Arttırılmış Gerçeklik Sony Xperia ürünüdür ve Xperia Z den beri Amiral gemilerinden Başarıyla çalışmaktadır. Aynı Şekilde Artificial Intelligence(AI) AI Kamera Yapay Zekalı Kamera Argumanı Huawei n piyasaya sunduğu bir palavradır. Ve bunuda 6 senelik Xperia Z den beri Sony nin Amiral gemilerinde başarıyla çalışmaktadır. Fotoğraftaki Cihaz Z3+ üzerine Z5 XZ XZ1 XZ2 ve XZ3 olmak üzere birçok model geldi ve Superior Auto/Super Otomatik Modu da fazlasıyla geliştirildi. Tüm kıyaslamalar da otomatik fotoğraflar üzerindedir.
YÖNETİCİLER DEN HERHANGİ BİR ŞEYİ DÜZELTMEM İSTENİRSE DÜZELTİRİM. DİĞER SİTELERDE REFERANS OLDUĞU İÇİN KONULMUŞTUR.
 

blackcode_

Forum Delisi
#2
Emeğinize sağlık hocam. Çok açıklayıcı ve güzel bir yazı olmuş. Hiç kafa karıştırmadan açıklamışsınız. Sayenizde birçok şeyi öğrenmiş oldum.
 

Bayalaettin

Çiçeği burnunda
#9
Kudüs Şerif şehrinden bazı fotoğraflar.. Meizu pro 7 plus ile çektim.. Kafile deki diğer cihazlar içinde iyi fotograf çeken bir cihaz.. fotoğraf larda biraz düzenlemeler yaptım. Kudüs e imkanı olanlar muhakkak gitmeli.. Çok gizemli bir şehir
 

bilalcesur

Çiçeği burnunda
#19
Ben de PRo 7 Plus kullanıcısıyım.Her hangi bir ayar yapmamız gerekiyo mu güzel resim çekmek için.Çok resim çeken biri değilim sadece merak ettiğim için sordum.
 

Bayalaettin

Çiçeği burnunda
#20
Manzara fotoğraflarında hdr moduna çekmek daha güzel oluyor. Daha sonra ps Express programında işte biraz gölge kesinlik kontrast eklerseniz sonuç iyi olur.. Çekerken jgünqeşi arkanıza alın. Ben bu şekilde çekiyorum... Pro 7 plus bana göre güzel fotoğraflar çeker.. Vesselam.
 
Üst