KONSOL ALACAKLARA GİRİŞ REHBERİ

DRTOLGA

Teknoloji Profesyoneli
Yönetici
KONSOL ALACAKLARA........
En güçlüsü ve en iyisi hangisi, en güzel oyunlar kimde hangisinin fırsatı nedir?
Arkadaşlar 3 büyük Next-Gen konsol Üreticisi vardır.
Sony - Playstation - En günceli PlayStation 4 Pro

Microsoft - Xbox - En günceli Xbox One X
Nintendo - Switch - En günceli Nintendo Switch

Xbox One X
Şuan Piyasada bulunan tüm konsollar arasında en güçlüsüdür. Native 4K HDR destekler. En yakın rakibi PS4 Pro bile native 4K desteklemez. Ps4 Pro Bazı oyunlarda Upscale dediğimiz 1080p yi yazılımsal olarak genişleterek 4K destekler. Bu da detay kaybına sebep olur 1080p nin sanal olarak işlenmesi ile oluşur. One X ise 4K da ki her bir pixel gerçek bir pixel dir. Native yani "ham" "doğal" pixeldir. Ekran kartı olarak One X 1.5 kat daha güçlüdür.
Xbox One ve One S ile aynı işletim sistemini kullanır oyunlar aynıdır ancak medya özelikleri performans ve desteği farklıdır.
Xbox Platformunun avantajlarına gelecek olursak,
-Oyun fiyatları genelde daha ucuzdur.(Sadece fifa pes için konsol alıyorsanız hangi firma anlaşma yaptıysa onda daha ucuzdur)

-15 gün ücretsiz ilk 1 ay ise 1tl ye GamePass kullanıcı üyeliğini alabilirsiniz. Bu sistemde 100 den fazla harika oyun bulunmaktadır ve bu oyunları üye olduğunuz süre boyunca gamepass sistemindeki tüm oyunları ücretsiz oynayabilirsiniz. Sonraki aylar ücret 60TLdir. Oyun fanatiğiyseniz 45günlük üyelikle 100 oyunun 90 ını 45 gün içerisinde bile bitirebilirsiniz.
-Xbox Live Gold sistemi ise aylık üyelik ve multiplayer oyuncular için özeldir ve her ay kaliteli yapım 3-4 oyun verir. Firma her ay AAA dediğimiz en büyük bütçeli oyunlardan birini ücretsiz olarak verir.
-Geriye dönük desteği çok daha fazladır Xbox ın eski nesil konsollarının efsanevi oyunlarını da bulabilirsiniz.
-En yüksek performansta en yüksek çözünürlüklük ve kalitede oyun oynarsınız.
-Ayrıca satın aldığınız oyunlar eğer Bilgisayara da çıkmış oyunlarsa ve Windows 10 markette varsa hem PC de Hemde konsolda oyun sahibi olmuş oluyorsunuz.
-EA Access platformuda Xbox Platformunda çalışır. Oradanda uygun fiyatlı oyun yakalayabilirsiniz.

Eksi tarafı Exclusive dediğimiz Sadece O markaya/konsola özel AAA oyun sayısı azdır. Türkçe altyazı veya dublaj desteği yoktur.
HALO, Gears Of War ve Forza serisi en önemli oyunlarıdır.
HALO Exclusive olarak en iyi FPS oyunudur. Playstation un rakip bir oyunu yoktur.
Forza serisi ise gelmiş geçmiş en iyi yarış oyunu ailesidir. Horizon ve Motorsport olmak üzere 2 farklı alt markadan oluşur. Bu seri Gran Turismo yu yaklaşık 15 senedir geri plana atmıştır.
Firma Kendi oyunlarını da çok harika kampanyalarla satar. GeoW serisinin zamanında 5 oyunun 110TL gibi düşük bir ücrete satıldığını hatırlıyorum.
PlayStation 4 Pro
Xbox One X e göre zayıf kalsa da gayet güzel bir konsoldur.
PSN Plus ile verilen oyunlar genelde zayıftır. Her ay oyun verir. Ancak 3-4 ayda bir güzel AAA oyun verir.
Exclusive yani Kendi markasına özel oyunları harikadır. Bu oyunları diğer markaların oyunlarında azda olsa daha uyguna satar.
SAY SAY SAY SAY SAY bitiremem birkaçını yazacağım.
Playstation 4, PS4 Slim ve Pro aynı işletim sistemini kullanır. Aynı oyunları destekler.
God of War Dünyanın en ünlü Aksiyon-RPG-Hack'n Slash oyunudur ve rakipsizdir.

Spiderman
Uncharted: Tomb Raider ın tahtını deviren oyun.
Gran Turismo
KillZone
Türkçe Dublaj ve Türkçe Altyazı desteği harikadır. Listeye buradan bakabilirsiniz.
https://community.eu.playstation.com/…/PS4-T%C…/m-p/25102164
Eksileri
Oyunları aşırı pahalı

Konsol daha güçsüz Native 4K desteklemiyor.
GamePass e benzer bir sistem yok.
Plus üyeliğinin oyunları eh idare eder seviyesinde genellikle
Özel yani Exclusive oyun değilde COD BF Fifa PES Need for speed gibi her markaya çıkan oyun türlerini oynayanların Xbox alması daha mantıklı ama exclusive tadı başkadır.
Windows markette olan bir oyunu xboxta satın aldıysanız bilgisayarınızda oynayabilirsiniz. Sony de oynayamazsınız.
Nintendo Switch
Bu konsolu daha çok aile içi eğlence oynayacaklar, çoçuksu renkli oyunlar oynayacaklar veya benim için oyunun diğer markalardan 6 ay 1 sene sonra çıkması farketmez ben portatif cihaz istiyorum diyenler için tavsiye edilir.
Artıları
Pokemon,Zelda, Mario Yalnızca bu platformda var Yani Exclusive oyunlar

Cihaz portatif ister kutusuna takar tvde büyük ekran oynarsınız. isterseniz kutusundan çıkarır. elinizde El konsolu olarak oynarsınız.
Konsolunu elinde gezdirmek isteyenler için büyük avantaj.
Eksileri
OYUNLAR Aşırı pahalı

Nintendo üyeliğinizi yenilemezseniz bulutunuzdaki tüm oyun kayıtlarınız silinir.
Multiplayer oynamak istiyorsanız ek aparatlar almanız lazım ve sıkıntılı
Arkadaşlar cihaz donanım olarak bir-iki nesil geriden geliyor. 4K değil, Full HD değil.
720P yani HD çözünürlük destekliyor.
3.parti oyunlar çok geç geliyor. Örneğin Diablo 3(Oyun eski bir oyun switch 6 senelik bir platform değil) çıktıktan 6 sene sonra switch platformuna geliyor. Güncel oyunlar ise genellikle en az 6 ay sonra geliyor.

Bu yazı giriş seviyesindeki insanlar için hazırlanmıştır. Kol tutuşu kol performansı arayüz ve arayüz performansına bilerek değinmedim. Eksiklerim ve hatalarım varsa önerinizle düzeltebilirim :)

Kullandığım konsollar

Playstation, Playstation 2, Xbox ve PSP, Playstation 3, Xbox 360(4 adet :) hala birtanesi duruyor 7 sene oldu) ve şuan Xbox One X

GENEL ÖZET

Exclusive kaliteli oyun isteyen SONY almalı, Yüksek Performans Native 4K deneyimi isteyen Microsoft almalı, Aile terzı oyunlar farklı dinamikler eskiyi yeniyle yad etmek isteyen ve dışarıda da oyun isteyenler Nintendo almalı.

Ekli dosyalar

selamlar. güzel yazı olmuş hocam elinize sağlık..

konsol alırken dikkat edilecek yegane şey o konsolun sizi sunduğu özel oyunları ve yerelleştirme destegidir.. elbette konsolun gücü vs önemli şeyler. daha iyi frame rate ve daha iyi grafikler için kesinlikle önemli ama konsolun bir diğer güzelliği 'optimizasyon' olduğu için hapsini alırsanız alın size ortalama grafikte iyi bir oyun deneyimi yaşatır.
oyun fiyatları konusunda geçen sene ps4 ün fiyatları çok daha düşüktü xbox'a göre bu sene ne olduysa neredeyse iki kat fiyat farkı oluşmaya başladı iki platform arasında. bu fiyatların acilen düzelmesi gerek... eğer ki xbox'ın özel oyunları çoğalsa ve yerelleştirmeye önem verse Türkiye'de daha çok satar ama xbox one, 360 gibi olamadı maalesef. sahip olmayı çok isterdim xbox'a ama istemeye istemeye ps4 almak zorunda kaldım..
nintendo switch'in oyunları Türkiye'de pahalı onun sebebi ise özel fiyatllandırma yapılmaması ve Nintendo markasının Türkiye'de olmamasındandır. o yüzden ithalatçılar istediği gibi at koşturabiliyor.

DRTOLGA

Teknoloji Profesyoneli
Yönetici
selamlar. güzel yazı olmuş hocam elinize sağlık..

konsol alırken dikkat edilecek yegane şey o konsolun sizi sunduğu özel oyunları ve yerelleştirme destegidir.. elbette konsolun gücü vs önemli şeyler. daha iyi frame rate ve daha iyi grafikler için kesinlikle önemli ama konsolun bir diğer güzelliği 'optimizasyon' olduğu için hapsini alırsanız alın size ortalama grafikte iyi bir oyun deneyimi yaşatır.
oyun fiyatları konusunda geçen sene ps4 ün fiyatları çok daha düşüktü xbox'a göre bu sene ne olduysa neredeyse iki kat fiyat farkı oluşmaya başladı iki platform arasında. bu fiyatların acilen düzelmesi gerek... eğer ki xbox'ın özel oyunları çoğalsa ve yerelleştirmeye önem verse Türkiye'de daha çok satar ama xbox one, 360 gibi olamadı maalesef. sahip olmayı çok isterdim xbox'a ama istemeye istemeye ps4 almak zorunda kaldım..
nintendo switch'in oyunları Türkiye'de pahalı onun sebebi ise özel fiyatllandırma yapılmaması ve Nintendo markasının Türkiye'de olmamasındandır. o yüzden ithalatçılar istediği gibi at koşturabiliyor.
Teşekkürler kardeşim

Sony Exclusive e örnek vermek gerekirse :)

Death Stranding***
God of War***
Gran Turismo***
Horizon Zero Dawn***
Spider-Man***
Bloodborne
Uncharted***
Persona 5
Street Fighter 5(Yalnızca PC ve PS4)
Until Dawn
Days Gone***
Drive Club