MEDİATEK HELİO X30

rezancakmak

Yönetici
Mediatek sürekli olarak aklımızda ailenin haylaz çocuğu olarak yer bulmuşken,geçtiğimiz yıl X30 adını verdiği tam 10 çekirdekli bir işlemci ile adını tam anlamıyla profesyonel bir şekilde duyurdu.Replika cihaz üreten merdiven altı fabrikaların Mediatek işlemcisini kullanmasıda malesef önyargılarımızın temelini oluşturdu,bu önyargılar ve olumsuz eleştiriler neticesinde şirket profili olarak dışarıdan amatör bir yapı olarak gözüken Mediatek aslında tayvan merkezli dev bir yarı iletken üreticisi haline gelmişti akabinde hala günümüzde de SONY HTC MEIZU gibi birçok akılı telefon üreticilerine işlemci pazarlamakta.Mediatek ile buluştuğum ilk cihaz olan HTC M9+ bana aslında Mediatekin yabana atılmayacak bir yarı iletken üreticisi olduğunu gösterdi. Bu kısa deneyiminden daha sonra mobil işlemci tarafında SD820 bana eşlik ederken,ortaya çıkan X30 haberleri beni oldukça heyecanlandırmıştı. 10 nanometrelik üretim sürecinden geçen ve 3 küme dizilimine sahip olan bu işlemciyi nihayet geçen yaz MEIZU PRO 7 PLUS ta deneyimleyebildim.Sürekli olarak GPU tarafında eleştirilere maruz kalan bu işlemci oyun tarafında evet rakiplerinin gerisindeydi ve benim deneyimlediğim kadarıyla birçok oyunla ilgili optimizasyon problemi yaşanıyordu ve X30 a gösterilen ilgi ne yazıkki yeterli değildi çünkü X30 işlemcisini kullanan cihazların sayısı ve hitap ettiği kullanıcı sınırlıydı buda başlı başına bir handikapa sebep oldu.Öte yandan pil verimliliği tarafında başarılı bulmadığım bu işlemciyi FULL HD bir cihazda kullanabilseydim belkide durum değişebilirdi.Ekran çözünürlüğüne gelmişken 2K ekrana sahip ve üstelik metal bir kasadan olşun PRO 7 PLUS ta X30 işlemcisi tuhaf bir şekilde yazın ortasında 40 derece sıcaklıkta ısınmıyordu,kullanılan yalıtım teknolojisi ile ilgili herhangi bir fikrim yok fakat bu konuda rakiplerinden oldukça başarılıydı ve son olarakta az önce belirttiğim gibi ekran çözünürlüğü dezavantajından dolayı performans manasında geride kalmış olabilir çünkü Mİ 6 da FULL HD bir ekran SD 835 ile desteklenirken PRO 7 PLUS ta 2K ekran X30 tarafından destekleniyordu.Umarım ilerleyen dönemlerde Mediatek bu inovasyonu yeni işlemcilerle destekler ve Mobil İşlemci tarafında idaalı bir alternatif olarak devam eder