İnceleme MEIZU 15 Plus

rezancakmak

Mobil Cihaz Donanımı
Yönetici
#1
MEIZU 15 Plus

Merhaba , değerli teknoloji severler geçtiğimiz yıl 2018 Nisan ayında tanıtılan Meızu 15 Plus ile ilgili ne yazıkki türkçe incelemeler mevcut değil, şuan tarafınıza aktaracağım potansiyel bilgiler ve kullanıcı deneyimlerim bu cihaz hakkında Türkiye de yapılan ilk inceleme niteliğinde olacak.

İŞLEMCİ
Samsung üretimi olan Exynos işlemcileri kullanan tek şirket olan Meızu, hatırlayacak olursak daha önce S7 serisi cihazlar için üretilen 8890 modelli işlemciyi kendi amiral gemisi PRO6 Plus ta kullanmıştı. Fakat bazı hedefler doğrultusunda özelleştirme işlemi sağlanıp , kullanıcıya bu şekilde sunulmuştu.Meızu 15 plus için ise Samsung un S8, S8+, Note 8 gibi cihazlarında kullandığı 8895 işlemcisini görmekteyiz.Transistörler arasındaki mesafenin 10 nanometreye indiğini gördüğümüz bu işlemci günümüz standartlarında oldukça performanslı olup güncelliğini korumaya devam ediyor.Kağıt üzeri bilgilere değinmeden oyun performansından bahsedecek olursam ; oldukça başarılı bir GPU kanadına sahip , oyunlarda tatminkar bir performans verdiğini söylemek mümkün fakat pil verimliliği tarafında pek başarılı olduğu söylenemez.Zira kontrol sağladığımda 8 çekirdekli bu işlemcinin performans adına pilden feraget ederek 8 çekirdeğin tamamını kullandığını görmekteyim.Bu durum zaman zaman handikaplara sebep olabiliyor.Şayet işlemci üzerindeki ısı arttıkça frekans hızında ani düşmeler yaşanıyor bu da tabiri caiz ise pili sömürmekle kalmayıp, performans manasında ciddi açıklara ve atlamalara sebebiyet veriyor.Fakat genel anlamda 8895 ten memnun kaldığımı söyleyebilirim.

KULLANILAN MATERYAL ve MALZEME KALİTESİ

Şahsımca en önemli noklatardan biri de kuşkusuz malzeme kalitesi, en azından benim için öyle.Mobil cihazlar hayatımızın bir parçası haline gelmiş olduğu gibi zaman ve mekana bağlı kalmadan işlerimizi halletmemize olanak sağladığı için sürekli yanımızda taşıyoruz, , bu doğrultuda cihazların dizaynı da
ergonomik kullanımı hedeflemeli diye düşünüyorum.
Kaliteden ödün vermeyen Meızu, 15 plus için de aynı özeni göstererek muhteşem bir işçilik çıkarmış ortaya.
Sadece 7.3 mm kalınlığında olan 15 plus arka hatlardan oval bir tasarıma sahip , haliyle de bombeli tasarım kaçınılmaz olmuş, cihazı oldukça şık bir havaya bürüyen bu tasarım ergonomik kullanım hedefini de destekler nitelikte.Arkada sade bir görüntüye eşlik eden çift kamera ve Farklı senaryolarda çalışabilen 6'lı Ring Flaşı görmekteyiz , en altta ise MEIZU yazısı yer almakta, ön tarafa gelecek olursak , simetrik alt üst çerçeveler ve üst tarafta özçekim kamerası yer alırken , alt tarafta ise mEnginne etkileşim motoru destekli yuvarlatılmış bir parmak izi sensörü ve aynı zamanda mBack tuşunu görmekteyiz.


KAMERA
12+20MP (IMX380+IMX350)çift sensör ile gelen kamera paketi oldukça iddialı , özellikle selefi Pro7Plusa nazaran hem gündüz çekimlerinde hem ışığın az olduğu ortamlarda olumlu olarak bayağı mesafe katedilmiş.1.55mikron piksel boyutunu , f/1.8 Diyafram açıklığını ve 1/2.3" büyük görüntü sensörünü hissedebiliyorsunuz.
3X optik Zoom ise beklentilerimi karşıladı , bozulmalar en aza indirgenmiş durumda.Tüm bunların yanı sıra Ring flaşın tam ortasında yer alan lazer odak görevini yerine getriyor.Ayrıca hem optik olarak hemde dijital olarak görüntü sabitleme teknolojiside mevcut.Ön yüzde yer alan 20MP'lik kamera ise yapay zeka destekli olup f/2.0 diyafram ile güzel işler çıkarıyor.Gündüz çekimlerinde iddialı olan ön kamera ışığın az olduğu ortamlarda biraz daha iyi olabilirdi.Video tarafında ise ilk karşılaştırdığım cihaz olan Note 8 e kıyasla geride kaldığını gönül rahatlığı ile söylebilirim.Genel itibari ile Video performansı memnun edecek seviyede.(ekleyeceğim linkten video performansına göz atabilirsiniz)


EKRAN
5.95" Büyüklüğünde Süper amoled bir ekran ile gelen 15 plus tek kelime ile muazzam bir kontrasta , canlılığa, renk gerçekliği ve doğruluğuna sahip, üstelik ekran size herzamankinden daha yakın , haliyle kullanılması oldukça keyifli.
1440×2560 çözünürlüğüne sahip bu cihaz 494 ppı değeri ile kararlı ve keskin detayları gözler önüne seriyor.Ekran tarafında Meızu'nun Samsung ile olan işbirliği bu cihaza da olumlu yansımış diyebiliriz.Öte yandan ekran tarafında birçok kullanıcın sevdiği 16/9 formatı benimsenmiş. Ayrıca yan çerçeveler yok denecek kadar az yer kapladağı için tek elle kullanımada gayet uygun

STEREO HOPARLÖR
MÜZİK DNA' mızda VAR !!!😊
Ses tarafında kendini kanıtlamış olan MEIZU, bu kulvarda yaptığı yatırımlarla bilinen bir şirket.Pro6 Plus ve Pro7 Plus ta kusursuz bir müzik deneyimi yaşatan MEIZU , 15 Plus modelini de mottosundan şaşmayarak mükemmel bir stereo hoparlör ile pazara sundu.Müzik dinlerken stüdyo etkisi veren bu cihaz Pro 7 Plus modeline nazaran daha kaliteli ve yüksek bir dış ses ile geliyor.Alta ve Üste konumlandırdığı hoparlörler Cirrus Logic CS35L35 ve CS47L89 modelli çift Dac ile olağanüstü bir deneyimi hedefliyor.Alt tarafta bulunan hoparlör %65 üst tarafta bulunan hoparlör ise %35 ses çıkışı sağlıyor(rakamlar benim tahminimdir)elbette bu sistem stereo hoparlör kullanan birçok cihazdan aşina olduğumuz bir durumdur.


KULAKLIK ÇIKIŞI
Kulaklık çıkışı temiz ve sıcak bir ses veriyor.Standart bir amiral gemisinin bir kaç gömlek üstünde diyebilirim.Fakat Pro 6 Plus gibi özel bir kulaklık çıkışına sahip değil ne yazikki, keza Pro6 Plus ta kullanılan harici amplifikatör 32Ohm bir kulaklık taktığınızda HI-FI desteğiyle beraber devreye girip giriş seviyesi bir Digital Auido Player ile aşık atar derecede çıkış sağlıyor.Kendimce Pro6+, Pro7+, ve 15+ modellerini SES tarafında mukayese edecek olursam şöyle bir tablo yapardım

---KULAKLIK ÇIKIŞI
Pro6 Plus=== 100 Puan( daha iyisi yok!!)
Pro7 Plus=== 75 Puan
15 Plus===80 Puan
---HOPARLÖR
Pro6 Plus=== 70 Puan
Pro7 Plus=== 85 Puan
15 Plus===95 Puan


PİL(BATARYA)
3500 mAH pil kapasitesi ile gelen 15 plus, pil tarafında standart bir cihazdan farklı değil, hatta zaman zaman günü çıkaramıyor , cihazın tek zayıf karnı niteliğindeki bu durum Exynoss 8895 , 2K ekran ve Stereo hoparlörden kaynaklanıyor olsa gerek.


mENGINE
40'tan fazla senaryo için tasarlanan, dokunsal titreşim motoru "mENGINE" ile var olmayan bir tuşa gerçeğe yakın basma hissiyatını simüle eden bir teknolojidir.

KAMERA ÖRNEKLERİ
(Ördek fotoğrafları zifiri karanlıkta flaş ile çekilmiştir)

https://photos.app.goo.gl/LVky1oqVdMftJKFp9
 

isikmuhamm

HSR Servis Türkiye
Yönetici
#2
Muhteşem bir makale kardeşim teşekkür tebrik ederim. Cihazın fotoğraflarını ve cihazın içindeki özel ayarların fotoğraflarını da atarsan daha canlı bir inceleme olmuş olur diye düşünüyorum. Bir de cihazla çekilmiş kamera örneklerinden bekliyoruz :)
 

rezancakmak

Mobil Cihaz Donanımı
Yönetici
#3
Muhteşem bir makale kardeşim teşekkür tebrik ederim. Cihazın fotoğraflarını ve cihazın içindeki özel ayarların fotoğraflarını da atarsan daha canlı bir inceleme olmuş olur diye düşünüyorum. Bir de cihazla çekilmiş kamera örneklerinden bekliyoruz :)

Teşekkür Ederim😊 Belirttiğin detayları dikkate alıp, aynı zamanda kayda değer fotoğraflar çekip makaleye eklemiş olacağım
 

rezancakmak

Mobil Cihaz Donanımı
Yönetici
#5
Güzel yazı olmuş emeğinize sağlık. Cihaz 7.1 Nougat ile çıkış yaptı Oreo güncellemesi geldi mi? Gelmediyse gelme ihtimali var mı?

Teşekkür ederim 🙂 Meızu, Andorid güncellemesi vermeyen bi şirket hala Meızu 15 plus' a Oreo gelmiş değil, geleceğinide sanmam ama açıkçası flyme güncellemesi vererek bu açıkları kapatabilir.
Dört gözle Flyme 8 bekliyoruz
 

Senoloksuz

Çiçeği burnunda
#6
Selm usta meizu 15plus kulanıorum yeni geçiş yaptım global versiyon ama usta flyme bulut eşitleme hata veriyor nasıl duzeltırm
 
Üst