Meizu şirketini tanıyalım

#1
Değerli dostlar bugün sizinle beraber forumumuzada adını veren meizu şirketinin kuruluşundan günümüze gelene kadarki geçmişinden bahsedeceğiz.
Hazırsanız başlayalım.

images.jpg
Öncelikle konuya şirketin kurucusu olan Jack Wong hakkında biraz bilgi vererek başlayalım.Kendisi 13 şubat 1976 doğumlu.Henüz lise çağındayken (16 yaşında) okuldan atılıyor ve bir iskelede bekçilik yapmaya başlıyor.Sonradan elektronikle ilgilenmeye başlıyor ve Shenzhen e taşınıyor.10 Yıl çeşitli işlerde çalışıyor daha sonra 2002 yılında ''Aegean'' isimli bir girişim şirketinn genel müdürlüğüne kadar yükseliyor.Şirketin odak noktasını hoparlör ve mp3 çalarlar üzerine yönlendiriyor.Şirket döneminin en iyi mp3 çalar şirketlerinden biri konumuna geliyor. Şirket, o zamanlar 20 saat pil ömrüne sahip MP3 çalarlar ve 128 MB dahili depolama gibi yenilikçi ürünler sunabiliyordu.Daha sonra şirket içinde anlaşmalıklar ve hisselerin adaletsiz bölümü sonucunda şirketten ayrılıyor.
İşte bizi ilgilendiren kısım buradan başlıyor.Wong 2002 nin son kısımlarına doğru 100000 yuan(günümüz parasıyla 75000 tl yapıyor)bütçesiyle MEİZU adında bir şirket kuruyor ve aradan 1 ay geçmeden ilk mp3 çalarını piyasaya sürüyor.Şirketin ilk ürünü aşağıda resmini gördüğünüz cihaz.
Meizu-01.jpg

Daha sonra çeşitli geliştirmeler yapılarak başka mp3 çalarlar üretmeye devam ediyor .Onların fotoğraflarını aşağıda görmek mümkün.


Meizu-02.jpg Meizu-06.jpg Meizu-04.jpgMeizu-03.jpg


Meizu-07.jpg Meizu-08.jpg

Şirke takvimler 2007 yılını gösterdiğinde telefon pazarına girme kararı aldı.Nisan 2007'de Meizu , Meizu mağazalarının önünde uzun kuyruklar oluşmasına sebep olan Meizu M8'i resmi olarak açıkladı . Meizu M8, ses kalitesi, performansı ve cazip fiyatı nedeniyle döneminin öne çıkan modellerinden birisydi. Ayrıca, kapasitif dokunmatik ekrana sahip olan ve Microsoft Windows CE 6.0'a dayanan Mymobile işletim sistemi üzerinde çalışan ilk telefonlardan biriydi . Meizu M8'in Meizu M8SE'nin yükseltilmiş versiyonu 2 Ekim 2009'da piyasaya sürüldü.

1 Ocak 2011'de şirket , Android işletim sistemine dayanan ilk akıllı telefonlarından Meizu M9'u piyasaya sürdü . Bu cihaz Çin'de büyük bir ticari başarı sağladı.Ayrıca şirket 2011 de Rusya da bir fabrikada açmıştır.

Meizu MX M9 tam bir yıl sonra, 1 Ocak 2012 tarihinde tanıtıldı. Meizu'nun Flyme OS'i Android'in son derece özelleştirilmiş bir versiyonu olan ilk akıllı telefon oldu .

Aralık 2012'de Meizu MX2 piyasaya sürüldü. Android 4.1 Jelly Bean tabanlı Flyme OS 2.0 üzerinde çalışıyordu. Telefon Foxconn tarafından üretildi ve Çin, Rusya, İsrail ve Hong Kong'da satışa çıktı

Meizu MX3 Ekim 2013 yılında piyasaya çıktı ve dahili bellek ve 128GB sahip ilk akıllı telefon oldu. Meizu, 6 Mart 2014'te Fransa'da Meizu MX3'ün piyasaya sürüleceğini duyurdu. Meizu, 2014'te İtalya ve Doğu Avrupa'ya da genişledi

Meizu, 2 Eylül 2014'te Meizu MX4'ü duyurdu. Bir MediaTek işlemci ve LTE desteği sunan ilk Meizu akıllı telefonuydu .

Aralık 2014'te Meizu, m serisi bir cihazı ilk kez duyurdu bu cihazın adı Meizu M1 Notu du. Meizu cihazlarının M serisi, nispeten düşük bir fiyata güçlü özellikler getirmeye odaklanıyor. Meizu, 2015 yılının Ocak ayında, M serisi ürünlerin ikinci cihazı m1 tanıtıldı


Mart 2015'te, Meizu MX4 Ubuntu Edition, MWC'de tanıtıldı .

Meizu, 2 Haziran 2015'te Meizu M1 Notun ardılı olan , Meizu M2 Notu' açıkladı. Diğer bazı yükseltilmiş özellikler arasında fiziksel bir ev düğmesi ve yeni bir MediaTek octa-çekirdekli işlemci bulunuyordu.Cihaz flyme os 4.5 ile geliyordu.

Meizu MX4'ün halefi, 30 Haziran 2015'te Pekin'deki büyük bir lansman etkinliğinde duyuruldu ve Meizu MX5 olarak adlandırıldı . Bu etkinlik sırasında Meizu, ilk powerbank ve sanal gerçeklik kulaklıklarını da duyurdu

Meizu adlı yeni amiral gemisi serisi başlattı PRO serisi açıklayarak Eylül 2015'te Meizu PRO 5 . Bu cihaz daha sonra MWC 2016'da sergilendi ve sonunda Ubuntu Touch işletim sistemini çalıştıran Meizu PRO 5 Ubuntu Edition adlı alternatif bir sürüm olarak Şubat 2016'da piyasaya sürüldü


Meizu PRO 6 , PRO 5 halefi, bir 10-çekirdek Helio X25 Soc 4 GB RAM ve 5,2 inçlik bir ekrana sahip, 13 Nisan 2016 tarihinde açıklandı.

Haziran 2017 de ise pro7 serisi tanıtıldı.Cihaz ikinci ekranı ile yenilikçilik peşindeydi ve başarılı olduğunuda söylemek mümkün.özellikle ses performansı içerdiği dac ses çipi sayesinde kusursuza yakındı.

22 Nisan 2018'de Meizu, 15. yıldönümünü kutlamak için Meizu 15 serisini çıkardı.

Yıl 2018 olduğunda şirket gerek rekabetçi fiyat etiketi ile gerek sunduğu özellikler bakımından segmentinde üst seviye Meizu16th ı tanıttı.Günümüzde amirallerin 1000 doları geçtiği düşünüldüğünde 400 dolarlık fiyat etiketiyle ilgi odağı haline geldi.16TH serisine ek olarak orta üst segment için meizu 16x orta segment için x8 ve alt orta segment için v8 serisi ile meizu her pazarda bende varım dedi ve gelişimini sürdürmeye devam etti.

Bir sonraki inceleme yazımızda görüşmek üzere kendinize çok iyi bakın iyi forumlar dilerim.
 

Canyash

Merhaba, dünya!
#3
Bir de meizu ile iPhone arasında ilk zamanlarda bir rekabet mi diyelim sürtüşme mi diyelim bir olay olmuş o konuda bilgi var mı..

Meizu mtouch olayı iPhone ile aynı..biri birinden çarpmış muhabbeti var..iPhone meizu nun yolunu kesmiş filan
 

isikmuhamm

HSR Servis Türkiye
Yönetici
#4
Bir de meizu ile iPhone arasında ilk zamanlarda bir rekabet mi diyelim sürtüşme mi diyelim bir olay olmuş o konuda bilgi var mı..

Meizu mtouch olayı iPhone ile aynı..biri birinden çarpmış muhabbeti var..iPhone meizu nun yolunu kesmiş filan
tasarım noktasında bir anlaşmazlık olmuştu sanırım. iphone'un olayının mtouchla alakası var mı? apple sanırım para mı ne istemiş vermeyince, meizu'nun cihzları foxconn üretiormuş onun önünü kesmiş mi ne öyle bişeyler vardı
 
#6
Bir de meizu ile iPhone arasında ilk zamanlarda bir rekabet mi diyelim sürtüşme mi diyelim bir olay olmuş o konuda bilgi var mı..

Meizu mtouch olayı iPhone ile aynı..biri birinden çarpmış muhabbeti var..iPhone meizu nun yolunu kesmiş filan
1543499063370.png
Şöyle bir durum olmuştu hocam apple tasarım ve arayüzü bizden meizu çaldı deyip dava etmişti hatta o kadar ilgi uyandırmıştıki bu durum çinde bi ara meizu firması düşüşe geçmişti hisse senetleri olarak en son işte alibaba hisse senetlerinin bir kısmını aldı şuan durumu biliyorsun dolu dizgin maşallah .Velhasılkelam ceo çıkıp şöyle demişti:
Tasarımlar evet benziyor ama biz onlardan önce telefonu yaptık fakat üretimdeki sıkıntılar yüzünden piyasaya çıkmadı ve sonuç olarak iki tarafta kendince haklı bulunmuş ve herhangibirşey olmamıştı hocam ben öyle biliyorum
 

roosphx

Yönetici
Yönetici
#7
Bir de meizu ile iPhone arasında ilk zamanlarda bir rekabet mi diyelim sürtüşme mi diyelim bir olay olmuş o konuda bilgi var mı..

Meizu mtouch olayı iPhone ile aynı..biri birinden çarpmış muhabbeti var..iPhone meizu nun yolunu kesmiş filan
Olayın aslı şöyle, Meizu o zamanların en popüler telefonu olan iPhone'u klonluyor. Bu model Meizu M8 (2010). Daha sonra Apple cihazların aşırı benzemesinden rahatsız oluyor ve dava açıyor. Şirketin CEO'su Jack Wong risk almamak adına M8 üretimini durdurma kararı veriyor. Apple'ın o an satışta olan bütün Meizu M8 modellerini satıştan kaldırtma gibi bir düşüncesi de var ama bu sadece söylentide kalıyor. Meizu birtakım zararlara ve kapanma tehlikesiyle karşı karşıya geliyor fakat M8SE satışlarından gelen kârlarla ayakta kalıp 2011 senesinde M9'u duyuruyor vesaire.
 
Üst