Anlatım MEIZU TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRLERİ

DRTOLGA

Teknoloji Profesyoneli
Yönetici
Biztech artik distribütör degilmi?
Bilgim yok hocam yalnızca şunu söyleyebilirim. Garanti süresi boyunca SİZE desteği hem biztech hem kvk hemde Meizu Türkiye sağlamak zorunda, yani siz cihazınızı kimden temin ettiyseniz onlar sorumlu. Ülkemizde bazı markaların aynı anda birden çok distrübütörü olabiliyor Örneğin Samsung ve Apple, yanılmıyorsam Samsungun 5 farklı distrübütörü var ülkemizde.

Bu konuyu açma sebebimde değişir yenisi eklenir veya samsung gibi aynı anda birden çok distrübütör edinilirse herkesin bilgilenmesi

inflames

Okumaya mı geldik?
Sanirim Samsung Kendisi Bakiyor,
Lg 4 farklı Distribütör
Huawei Kendi
Apple Kendi
Meizu farklı birkac distribütör sagladiysa amenna, Ama Devamli Distribütör degistiriyorsa sağlıklı bir durum degil.
Hayırlısı diyelim ....

DRTOLGA

Teknoloji Profesyoneli
Yönetici
Sanirim Samsung Kendisi Bakiyor,
Lg 4 farklı Distribütör
Huawei Kendi
Apple Kendi
Meizu farklı birkac distribütör sagladiysa amenna, Ama Devamli Distribütör degistiriyorsa sağlıklı bir durum degil.
Hayırlısı diyelim ....
Distiribütör İle garantiyi aynı şey sanıyorsunuz sanırım. Distiribütör Yetkili Dağıtıcı demek/Finansman ve pazar işlerinden sorumludur üründe sorun çıkarsa destek verecek mutlak muhattaptır.

Samsung un Atlasnet Biztech vb gibi birçok distribütörü var.

Apple İlk dönem ülkemize Bilkomla geldi daha sonra Zorlu ya geçti sanırım şuan hem bilkom hemde zorluda distribütörlükleri var.

Xiaomi nin ülkemizde 5 farklı distribütörü var.

Firma finans yatırım konusunda sıkıntı çekerse Distiribütör değiştirebilir bunda sıkıntı yoktur aksine bütçe sıkıntısı çektiği yerde durması akıl karı değil. Meizu nun kar marjı çok düşük, Firmalar kısa vadeli yatırım taraftarı olabilir Ülkemizde taktiksel plan çokken stratejik plan hiç yok

inflames

Okumaya mı geldik?
Tam tersi :)
Distribütör getiren ve o ulkedeki yetkili dagitici demek.Kendim de distributorum ve dagiticilara veriyorum urunleri onlarda bayilere.
Mesela suan Lg'deki durumdan yurursek, Lg kendi Distribütör oluyor ( İthal eden ) Sonra Genpa,Mobitel,Mobimar veya Biztech gibi firmalara dagitim yapiyor.Samsung da keza kendi İthal ediyor ve bu sekilde dagitiyor.Distributor ve İthatlatci benzer kelimeler ama birtanesi (Distribütör) tam yetkili demek firmanin ,ithalatci veya Partner tam yetkili degildir. Ulkemizde distribütörü olan markalari bazi ithalatcilarda getiriyor ama onlar direkt markadan degil baska ulkelerin yerel dagiticilarindan aliyorlar .Bunlara da paralel ithalat deniyor.Xiaomi Turkiyede Distribütörü bulunmuyor bahsedilen firma sadece Partner.Sanirim Meizu Türkiye de Xiaomiden daha ciddi bir sekilde bulunuyor cunku sayfasi kendisine ait.Global de Turkiye Mumessil bulunduran ülke olarak görülüyor.

DRTOLGA

Teknoloji Profesyoneli
Yönetici
Tam tersi :)
Distribütör getiren ve o ulkedeki yetkili dagitici demek.Kendim de distributorum ve dagiticilara veriyorum urunleri onlarda bayilere.
Mesela suan Lg'deki durumdan yurursek, Lg kendi Distribütör oluyor ( İthal eden ) Sonra Genpa,Mobitel,Mobimar veya Biztech gibi firmalara dagitim yapiyor.Samsung da keza kendi İthal ediyor ve bu sekilde dagitiyor.Distributor ve İthatlatci benzer kelimeler ama birtanesi (Distribütör) tam yetkili demek firmanin ,ithalatci veya Partner tam yetkili degildir. Ulkemizde distribütörü olan markalari bazi ithalatcilarda getiriyor ama onlar direkt markadan degil baska ulkelerin yerel dagiticilarindan aliyorlar .Bunlara da paralel ithalat deniyor.Xiaomi Turkiyede Distribütörü bulunmuyor bahsedilen firma sadece Partner.Sanirim Meizu Türkiye de Xiaomiden daha ciddi bir sekilde bulunuyor cunku sayfasi kendisine ait.Global de Turkiye Mumessil bulunduran ülke olarak görülüyor.
Hocam benim yazdığımla sizin anlattığınız nasıl ters oluyor?

Bir firma 3 farklı şekilde bulunabilir.

İlk apple ülkemize bilkom ile geldiğinde, APPLE AMERİKA nın desteği bütçesiyle değil. BİLKOM un bütçesiyle geldi ve varlığını sürdürdü. Daha sonra RESMİ olarak belirli bir bütçe Apple da ayırdı koydu Türkiye ye 2012 yılında zorluda store açmasıyla beraber

Oppo gibi 50milyon lirayla direk kendisi de geldi.
Samsung ta kendisi gelmişti.

Meizu 2017 den beri Türkiye de ofisi var ancak, Bütçesini Distiribütörlerinden sağlıyor, Tıpkı Apple ın ilk dönemleri(Fark Meizunun Ofisi var) ve Xiaomi gibi

Xiaomi nin 5 Adet Distiribütör ü var, :) Redmi Note 7 Türkiye Lansmanın da BİZZAT AVRUPA VE ORTADOĞU SORUMLUSU ÇIKTI ANLATTI 5 MARKANINDA LOGOSUNU GÖSTERDİ DİSTRÜBÜTÖRLERİMİZ DİYE YAZIYORDU. RESELLER DEĞİL DİSTRÜBÜTÖR.

AYNI ŞEKİLDE BAHSETTİĞİM GİBİ XIAOMI NİN ÇİN DIŞINDAKİ YETKİLİ OFİSLERİ BULUNDUĞU ÜLKELERİN, TAMAMİYLE DİSTRÜBÜTÖR ÜN MADDİ VARLIĞIYLA ÜRÜNLERİN İTHAL EDİLDİĞİNİ DE SÖYLEDİ. (Erdi Özüağ ve Hwp videosunu seyredebilirsiniz.

Siz veya sizin sektörde iş nasıl bilemem ama telefon sektöründe durum bu.

Ya Tüm yetkiyi Distiribütör e verirsin. 2012 Öncesi Apple gibi Türkiye ofisin yoktur.

Ya Ofisini kurar bütçeyi distribütörden alırsın.

Ya da bütçeyi kendin verirsin ofisini kurarsın, ithalatını yaparsın. Distiribütörlerini yalnızca Ana dağıtıcı olarak kullanırsın.

inflames

Okumaya mı geldik?
Merhaba tekrardan :)
"Samsung un Atlasnet Biztech vb gibi birçok distribütörü var."

Su cumlenize istinaden soyledim,
Samsung direkt kendi ithal ediyor ve bahsettiginiz firmalara dağıtıyor .Samsung garantili urunlerde garanti belgelerinde İthal eden firma Samsung yazıyor ki Esime aldigim urun Genpa etiketliydi .Bilkom Asus urunlerinin de genel dagiticisiydi, Anlasmalari nasil bilemem ama, İthal eden firma Asus gozukuyordu eski Laptopumun garantilik islerinde gormustum,Para iadesini Asus Türkiye yapmisti, Ama Bilkom Guvencesiyle yaziyordu kocaman kutuda.Yani aslinda dediginiz gibi sektör ic ice girmis, Kim neyi nasil yapiyor bilemiyorum,Huawei de farklı, Kendi İthal ediyor, kendi servis hizmetini veriyor ama 4 ana dagitici var.Dediginiz gibi muhatap firmayi dikkate almak lazim:)

DRTOLGA

Teknoloji Profesyoneli
Yönetici
Merhaba tekrardan :)
"Samsung un Atlasnet Biztech vb gibi birçok distribütörü var."

Su cumlenize istinaden soyledim,
Samsung direkt kendi ithal ediyor ve bahsettiginiz firmalara dağıtıyor .Samsung garantili urunlerde garanti belgelerinde İthal eden firma Samsung yazıyor ki Esime aldigim urun Genpa etiketliydi .Bilkom Asus urunlerinin de genel dagiticisiydi, Anlasmalari nasil bilemem ama, İthal eden firma Asus gozukuyordu eski Laptopumun garantilik islerinde gormustum,Para iadesini Asus Türkiye yapmisti, Ama Bilkom Guvencesiyle yaziyordu kocaman kutuda.Yani aslinda dediginiz gibi sektör ic ice girmis, Kim neyi nasil yapiyor bilemiyorum,Huawei de farklı, Kendi İthal ediyor, kendi servis hizmetini veriyor ama 4 ana dagitici var.Dediginiz gibi muhatap firmayi dikkate almak lazim:)
zaten 2. kısımda samsung un kendisinin geldiğini söyledim ama 5 tane distribütörü var. Tabi değişmediyse. Asus ürünlerini 2015lere kadar tek ve ana dağıtıcısı çizgi elektronikti. herkes çizgi elektroniğe güveninden ötürü asus alırdı. Bilkom ya yeni olmalı ya da ürün portföy ü değişiktir.

Beyaz Lotus

Çiçeği burnunda
İyi günler X8 telefonumun ekranı kırıldı garantiden çıkarmamak için teknik servisinde yaptırmam gerekli nereye gidecem veya yolluyacam bu teli dışarda yapsam acaba anlarlar mı

DRTOLGA

Teknoloji Profesyoneli
Yönetici
İyi günler X8 telefonumun ekranı kırıldı garantiden çıkarmamak için teknik servisinde yaptırmam gerekli nereye gidecem veya yolluyacam bu teli dışarda yapsam acaba anlarlar mı
Dışarıda yaptırsanız %100 anlaşılır. İçinden hangi belge çıkıyorsa oraya götüreceksiniz. Kargo yollayabilirsiniz.