Ana Konu Ne Whatsapp İmiş ?

Hangisini Kullanırsın ?

• WP dewam ke

Kullanılan: 10 66.7%
  • Telegram

Kullanılan: 4 26.7%
  • Bip

Kullanılan: 0 0.0%
  • Signal

• Diğer (Belirtiniz)

• Kullanmam olur biter...

Kullanılan: 1 6.7%

• Kullanılan toplam oy
    15

FatihAksoy

Fatal Error (╥﹏╥)
Yönetici

Ne Whatsapp İmiş ?

Konu zaten bundan 6 sene öncesine dayanan Whatsapp'ı Facebook Satın aldı meselesinin özeti : O zamanlar facebook WP'yi aldı diye sevinenler iyi oldu diyenler bugün zaten Whatsapp uygulamasının halen facebook inc.'in olmadığını inkar eder hale geldiler.. Bak benimde kafam karıştı, bugün whatsapp uygulamasını açarken karşılama ekranında facebook yazar bu bir kaç aydır var diyelim..

Facebook şirketi Whatsapp'ı satın almış 6 senedir ve bugün bizlere onaylatmak istediği şey zaten 2016'dan beri 4 yıldır aktif, adamlar işi kılıfına uyduralım mahkemelerde sürünmeyelim diye kullanıcılara bunu meşru bir şekilde onaylatalım derdin de, tabi kabul etmezsen sileceksin diyorlar :) Kısaca seve seve bir dayatma var, bu kullanıcıların sinirini çıkaran bir olay oldu...

Yeni durumla birlikte 2016'dan beri senin farkında olmadığın gizlilik anlaşmasını hani program kurarken İLERİ / İLERİ / KUR dersin ya hani sözleşmede sana küfür edilse bile kabul edersin ama okumamışsındır... :) Sonra reklam gelirleri meselesi var Whatsapp'a ilgiye dayalı reklamlar göstermeleri söz konusu, arkadaşınla yemekten konuştu isen programda bir yerde (şşş açıktın mı Tıkla gelsin yaww) gibi reklamlar gözükecek...

Sanmayın ki hiçbir mesajlaşma programı sizin bilginizi para karşılığı satmaz, Satarlar... Sonuçta mesajlar sunucu aracılığıyla bir birimize gidiyor, geliyor. Uçtan uça şifreli filan onlar beni seni rahatlatmak adına yapılan şeyler 'RSA' şifresini parasını verene verirler... Kim olursa olsun ya eskisi gibi 7500 SMS paketine döneceksiniz yada bilgilerinizin mesaj içeriklerinizin her zaman biri tarafından erişilebileceğinin farkında olarak kullanacaksınız..

Birçok program var, bugün 'güvenle' kurup kullanırız tırnak içine dikkat yarın bir baktınız devleti bölmek isteyen bir örgütün kullandığı yazılım çıktı... Sonrası malum !
Neyi nasıl kullandığımız bizlerin elinde 00:00'dan sonra ki mesajların gizliliği de senin elinde önemli bir belgenin sırları da çoğumuz APK kurarız ne kadar sağlamdır bilmeyiz...

Filanca Yarış Oyunu : Hızlı ve Mardinli oyunun googleden Hızlı ve Mardinli Full apk sınırsız jeton , nitro , uçan araç kilidi açık > sen bunu indirince apkyı decompile edenin vicdanını bilemezsin atar içine birkaç satır kod her verin onun sunucusuna gider sen oyun oynarsın oda senin tüm EMMC belleğinin içinden geçer ruhun duymaz...

RİSK her zaman vardır, sadece sosyal medya yazılımları yada mesajlaşma yazılımları değil ! Bazı akıllılar (Anonim Mesajlaşma Yazılımları Var) kardeşim diyorlar sanıyorlar ki isimleri gizli olunca 3. kişiler o içerikleri göremiyor... :)

Sunucuya giden, depolanabilir her bit sizin için risktir, ama tabi beni seni ne edecekler bu öyle birşeye döndü ki devletler kendi bünyelerinde ki yazılımları artık kişilerin verisini toplamak depolamak için kullanıyorlar... Bu yüzden konuştuğun yazdığın her şeye kendin dikkat etmek zorundasın...

Whatsapp yazışmalarım ifşa olacak mı ? Bunu alenen yapsalar bir çıksa ortaya kimse kullanmaz , arka planda senin haberin olmadan oluyordur ... Çünkü yeri geliyor devletlerin kendi vatandaşları hakkında daha özel verileri bu programların içinde buluta gidiyor kayıt oluyor ! Nice haberler oldu bulut servisleri hackleniyor senin dataları indiren biri kime yazdığını ne resim ,video attığı görebilir... Sadece Kullanıma dikkat edin , ezelden beridir bu böyle :) Yeni bir şey değil.

Abe şu program daha güvenli ! : Bunu sen dahil kimse kanıtlayamaz... Sunucuya giden veriler ordan bana geliyor, sunucuda ne dönüyor nereye kopyalanıyor nereye gidiyor bana yazdığın : seni yirim istiririm dediğin mesajlar :) bunu ancak o firmada işe girip yönetici olunca öğrenebilirsin...

Bu ihlaller sadece WP için değil , her sunucuya bağlı program için aynıdır isteyen yedekler, isteyen anlık olsun bana ne verilerden der ! Ki sistemi kuranın güvenlik açıklarından haberi yoksa sunucusu hacklenip bir başkasının program sahibinden habersiz veri çekmesi de olağandır. Yazılımcı başka , Sunucu yazılımının güvenliğini sağlamak ayrı birşey ikisi de biliyorsa doğru düzgün kendi program ve sunucusunun güvenliğini elbet sağlayabilir...

Bu Sunucu pcye Filanca Anti-Virüs Full İndir Enter ile çözülmüyor :D Bazen anti virüs , anti ddos falan filan geçirgen oluyor yep yeni bir saldırı tekniğini nerden bilsinler O yüzden veri bankaları (Databaseler) oluşturuluyor.

HADİ Uzattık anlayan anladı, Sen olsan hangisini kurarsın Peki ? Ankete de beklerim haa ;)

MstfPsl

Çiçeği burnunda
Bir ara Whatsapp'ı kapatmıştım, çevre baskısı yüzünden tekrar açtım. Sevmediğim insanlar saçma sapan gruplara alıp duruyorlar, kırmamak için bir şey de diyemiyorum. Uzun zamandır Whatsapp kullanımım sadece gelen mesajlara cevap vermekten ibaret. Sözleşmeyi onaylamadım, 8 şubat gelsin de bitsin bu eziyet. :D Başka bir uygulama da kullanmam, yine çevre baskısı olursa "Bilgilerimizi çalıyorlar!" diye bahanem de hazır. :D