Piezoelectric Sürücülü Kulaklık Senfer DT-6 !

HHATILGAN

Merhaba, dünya!
Ses teknolojilerini sürekli takip eden birisi olarak yeni bir teknolojiyi ve edindiğim bir örneğini sizlerle paylaşmak istedim.
Aslında telefonlardan bildiğimiz bir teknoloji (Meizu Zero'da var bu)
Neyse direkt konuya gireyim. Bu teknoloji kulaklıklara da gelmiş bulunuyor. Bir süre araştırdıktan sonra henüz yeni piyasaya çıkmış olan bu kulaklığı (Senfer DT-6) alıp bir denemeye karar verdim.
Kulaklıkla her birinde 3'er olmak üzere totalde 6 sürücü bulunuyor. Bunlar: 10.5mm Dinamik sürücü 8mm seramik piezoelektrik sürücü ve bir de dengeli armatür. Direnç 32 ohm ve elpedans, 110db
Malzeme kalitesinden bahsetmek gerekirse söylenecek çok söz yok. Torununuza kalabilecek kadar sağlam bir kulaklık. Nasıl mı? Kulaklıklar tamamen metalden CNC marifeti ile imal edilmiş. Nozzle kısımları da dahil! Ayrıca değiştirilebilir MMCX kabloları da bulunuyor. (Bunların Lightning veya Type-C girişli olanları satılıyor. Kendisiyle birlikte gelen kablo kaliteli, gerilimi azaltmak için hem bağlantı noktaları sağlamlaştırılmış, hem de kulaklık örgü şeklinde yapılmış. Bu da çekiştirdiğizde sınırlı bir esneklik sağlayarak kulaklığı dayanıklı kılıyor. Kabloya bir şey olursa da yeni bir MMCX alıp yolumuza devam ediyorsunuz.

Kutudan çıkan kulak uçlarının hiç birini beğenmedim son derece bayağı olmuş böyle bir kulaklık için. Sebebini yalıtımdan bahsederken açıklayacağım.

Kullanım ve yalıtım konusunda, sürücüler gerçekten ağır, bildiğin çelik malzeme kullanılmış. Ama kulağınızda çok rahat duruyor ve hiç rahatsız etmiyor. Sebebi tasarımı. Kulağınızın içine yerleşiyor ve hareket etmeye meyilli de değil. Bu açıdan da çok beğendiğimi söyleyebilirim. Kutudan çıkan kablo üzerinde ses açma - kısma, müziği durdurma, oynatma, değiştirme, ve gelen aramaları cevaplama fonksiyonlarını yerine getiren 3 adet tuş var. Elinizi attığınızda kolayca ulaşıyorsunuz kullanımı kolay. Müzik dilemezken kabloya dokunduğunuzda kablo sesi (cable noise) kulağınıza gelmiyor. Bu da gayet olumlu bir şey, kalite algısını yükseltmiş.
Müzik deneyimi:
Gelelim Zurnanın Zırt dediği yere.
Şahsen ben şuan şaşkınım ve farklı duygular içerisindeyim. Bu kulaklıkların büyük birer dinamik sürücüsü var dolayısıyla bassların da büyük olmasını bekliyoruz. 'Peki Piezzo sürücü ne iş yapmış burda ne faydası olmuş?' Derseniz, şöyle açıklayayım;
Piezzo sürücü burada dinamik sürücünün rahat rahat işini yapmasını sağlıyor. Bass ağırlıklı sesleri vermeye yönlendiriyor. Dengeli armatür mid-tiz seslerden sorumlu. Pizeo ise tamamen tiz seslerden sorumlu. Dinamik sürücüde sadece bass ağırlıklı sesleri veriyor.
Normalde klasik çoklu sürücülü kulaklıklarda tizler dengeli armatürlerce verilir. Dengeli armatür tiz konsunda çok başarılıdır. Ancak çoğu zaman aşırıya kaçarlar. Burada Piezoelektrik sürüsünü ben çok beğendim tizler inanılmaz doğal ve asla rahatsız etmiyor. Midler de aşağı kalır değil. Vokaller net ve doğal. Derin, detaylı ve şiddetli basslar midleri silip atmamış. Normalde kulaklıklarda mid bass ve tizler konusunda bir dengeden söz edilir. Ancak bu kulaklık bütün frekanslarda zirveye oynamış...
Gelelim eleştirilecek noktaya. Kulaklıkla yalıtım yok desem yeri var. Sebebi ise kulak uçları. Kulağınıza çok kibar davranıyor ama sesin dışarı sızmasına ve kulaklığın tam performansını verememesine sebep oluyor. Ama bunun çözümü basit. Complifoam diye tabir eden kulakuçları veya sünger kulak ucu taktığınızda bu sorun ortadan kalkıyor.

Eğer bu kulaklığı aldıysanız ses yalıtımınımı da hallettiyseniz;
Gorgon City - Lick Shot benden size gelsin. 😉

Bu arada kulaklığı temin etmek isteyenler AliExpress'e bakabilir

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

DRTOLGA

Teknoloji Profesyoneli
Yönetici
Ses teknolojilerini sürekli takip eden birisi olarak yeni bir teknolojiyi ve edindiğim bir örneğini sizlerle paylaşmak istedim.
Aslında telefonlardan bildiğimiz bir teknoloji (Meizu Zero'da var bu)
Neyse direk konuya gireyim. Bu teknoloji kulaklıklara da gelmiş bulunuyor. Bir süre araştırdıktan sonra henüz yeni piyasaya çıkmış olan bu kulaklığı (Senfer DT-6) Alıp bir denemeye karar verdim.
Kulaklıkla her birinde 3'er olmak üzere totalde 6 sürücü bulunuyor. Bunlar: 10.5mm Dinamik sürücü 8mm seramik piezoelektrik sürücü ve bir de dengeli armatür. Direnç 32 ohm ve Ses yüksekliği de 110db
Malzeme kalitesinden bahsetmek gerekirse söylenecek çok söz yok. Torununuza kalabilecek kadar sağlam bir kulaklık. Nasıl mı? Kulaklıklar tamamen metalden CNC marifeti ile imal edilmiş. Nozzle kısımları da dahil! Ayrıca değiştirilebilir MMCX kabloları da bulunuyor. (Bunların Lightning veya Type-C girişli olanları satılıyor. Kendisiyle birlikte gelen kablo kaliteli, gerilimi azaltmak için hem bağlantı noktaları sağlamlaştırılmış, hem de kulaklık örgü şeklinde yapılmış. Bu da çekiştirdiğizde sınırlı bir esneklik sağlayarak kulaklığı dayanıklı kılıyor. Kabloya bir şey olursa da yeni bir MMCX alıp yolumuza devam ediyorsunuz.

Kutudan çıkan kulak uçlarının hiç birini beğenmedim son derece bayağı olmuş böyle bir kulaklık için. Sebebini yalıtımdan bahsederken açıklayacağım.

Kullanım ve yalıtım konusunda, sürücüler gerçekten ağır, bildiğin çelik malzeme kullanılmış. Ama kulağınızda çok rahat duruyor ve hiç rahatsız etmiyor. Sebebi tasarımı. Kulağınızın içine yerleşiyor ve hareket etmeye meyilli de değil. Bu açıdan da çok beğendiğimi söyleyebilirim. Kutudan çıkan kablo üzerinde ses açma - kısma, müziği durdurma, oynatma, değiştirme, ve gelen aramaları cevaplama fonksiyonlarını yerine getiren 3 adet tuş var. Elinizi attığınızda kolayca ulaşıyorsunuz kullanımı kolay. Müzik dilemezken kabloya dokunduğunuzda kablo sesi kulağınıza gelmiyor. Bu da gayet olumlu bir şey, kalite algısını yükseltmiş.
Müzik deneyimi:
Gelelim Zurnanın Zırt dediği yere.
Şahsen ben şuan şaşkınlık farklı duygular içerisindeyim. Bu kulaklıkların büyük birer dinamik sürücüsü var dolayısıyla bassların da büyük olmasını bekliyoruz. 'Peki Piezzo sürücü ne iş yapmış burda ne faydası olmuş?' Derseniz, şöyle açıklayayım
Piezzo sürücü burada dinamik sürücünün rahat rahat işini yapmasını sağlıyor. Bass ağırlıklı sesleri vermeye yönlendiriyor. Dengeli armatür mid-tiz seslerden sorumlu. Pizeo ise tamamen tiz seslerden sorumlu. Dinamik sürücüde sadece bass ağırlıklı sesleri veriyor.
Normalde klasik çoklu sürücülü kulaklıklarda tizler dengeli armatürlerce verilir. Dengeli armatür tiz konsunda çok başarılıdır. Ancak çoğu zaman aşırıya kaçarlar. Burda Piezoelektrik sürüsünü ben çok beğendim tizler inanılmaz doğal be asla rahatsız etmiyor. Midler de aşağı kalır değil. Vokaller net ve doğal. Derin, detaylı ve şiddetli basslar midleri silip atmamış. Normalde kulaklıklarda mid bass ve tizler konusunda bir dengede söz edilir. Ancak bu kulaklık bütün dengeleri alt üst etmiş diyebilirim.
Gelelim eleştirilecek noktaya. Kulaklıkla yalıtım yok desem yeri var. Sebebi ise kulak uçları. Kulağınıza çok kibar davranıyor ama sesin dışarı sızmasına ve kulaklığın tam performansını verememesine sebep oluyor. Ama bunun çözümü basit. Complifoam diye tabir eden kulakuçları veya sünger kulak ucu taktığınızda bu sorun ortadan kalkıyor.

Eğer bu kulaklığı aldıysanız ses yalıtımınımı da hallettiyseniz;
Gorgon City - Lick Shot benden size gelsin. 😉

Bu arada kulaklığı temin etmek isteyenler AliExpress'e bakabilir

emeğinize sağlık hocam