Anlatım Uygulamadan Virüs Bulaşmasına ilişkin bir makale !

FatihAksoy

Bugün Nasılsın !
Yönetici
Merhabalar, başlıkta Uygulamadan Virüs Bulaşmasına ilişkin bir makale olarak yazdığım konu, aslında bizlerin umursamaz bir biçimde uygulama indirip kullanmamızla Alışkanlığımızla ilgili durumlardan bashedeceğim..

Şimdi mali durumumuzdan ötürü bir ücretli uygulamanın, tabirinde ilaçlı olarak yazılan başlığından feragat ediyoruz... Mecburiyetten aşırı ilaç kullanımı sonucu bilgisayar da aşırı ilaç kullanımından ötürü işleyişte bozulmalar oluyor. Yani bilgisayarımız da, malware,virüs, vs bulaşıyor, tabi bazı kullanıcılar yine ilaçlı anti virüs programı kullanıyor. Bulaştıkça bulaşıyor, dikkat etmemiz hususlardan bazıları;

Ücretli bir yazılımın ücretsiz muadili illa ki vardır, internet ortamın da biraz dikkatli isek free yazılım anti virüsler bazen daha iyi oluyor. Çağımızın bir diğer olayı torrent 'ten indir tek link hızlı :) iyi güzel de ne indirdiğimize dikkat etmeden ve savunmasız bir bilgisayar ile indirdiğimiz şeyler daha da zarar verebiliyor bize 'Arka Planda' çalışan ben virüsüm İşlem listesinde olan uygulamaları göremiyoruz bile yazık günah kaç kişinin bilgisi verisi çalındı, Sosyal ortamlarda bile her linke tıklamaktan sakının, çünkü öyle bir şeyler var ki , virüs programının algılamadığı virüs kodları mevcut oluyor..

Öneriler neler olabilir :

+ Ücretli yazılımların alternatifini bulmaya çalışın, ücretsiz uygulamalar çok.. Misal bir Ps yerine Gimp işinizi görür çoğu yerde :/

+ İlaçlı yazılım kullanırken bile, antivirüs yazılımınızın güncel olduğuna dikkat edin her gün bir virüs saldırısı her gün bir olay oluyor. Güncel kalmakta fayda var..

+ Arka planda çalışan değişik isimli yada benzer isimde ki uygulamalara dikkat etmek lazım, çoğu virüs yazılımı arka planda gözükmez bile anti bile bulmaz.. İşte ondan dikkat etmek lazım..

+ Önemli verilerinizi, Ailevi değer, şifreleriniz, filan varsa örnekler çoğaltılabilir.. Güvendiğiniz bir Harici - ek hard disk - usb belleğe filan atılabilir.. Neden ; fidye yazılımına maruz kalırsanız belli miktar para isteyen siyah bereli (Kış Geldi :D ) kişilere parayı ödeseniz dahi, bazen sisteminizden kalkmaz aksine her şeyiniz silinebilir. Ondan yedeklemekte fayda var.

+ Hatta güvendiğiniz birinden gelen bir link, sizinle paylaştığı bir yazılım Mobil kısımda Apk bile kişinin gizliliğini deşifre edebilecek zararlı işlevler içerebilir..

Daima Ben ' işte yıllardır telefon , pc kullanıyorum virüs bulaşmaz demeyin' : En basiti bir arkadaşın geldi "Doğan görünümlü şahin için mp3 atacak.." onun bile pcnize virüs bulaştırma riski var, hatta şahini geçtim araçlarda "bilgisayarlı beyin" midir nedir artık o sistemleri olan araçlarda beyni yakıp sizi "Sanayide ki Bedri ustanın dükkanına kadar götürebilir" ( Bu durum yaşandı arkadaş net kafeden mp3 yükleyip kullandı usb belliğini bir sonra ki çalıştırmada araç durmuş, ne marş ne motor sanayiden araça format atmışlar yazılımı filan... )

Son Olarak : İsterseniz Microsoft' ta mühendis olun, yazılımın inceliğini bilen birinin geçilmez denilen neleri geçtiğine her zaman tanık oluyoruz... , Tarayıcılarınız'da şifre hatırlama kullanmayın, ufak yazılımlarla hemencecik tarayıcıya kayıtlı olan kullanıcı adınız, şifreniz saniyeler içinde kopyalanabilir. bir gece siz uyurken hesabınız çalınabilir, her zaman dikkatli olmakta fayda vardır.

iyi günler